Peder Mönsted, Grönskande vårlandskap

Klubbat för:

660000 SEK

Utropspris

600 000-800 000 SEK

PEDER MÖNSTED
Danmark 1859-1941
Grönskande vårlandskap med sittande barn vid strandkant
Signerad och daterad P. Mønsted 1897. Olja på duk, 90 x 153 cm

Peder Mønsted var framför allt landskapsmålare - en ljusmålare och naturalist - och liksom sin lärare Krøyer utvecklade han en virtuos teknik där särskilt ljusproblemen ägnades ett ingående studium. Men till skillnad från skagenmålarna sökte sig Mønsted framför allt inåt landet. Hans målningar kännetecknas av en stark illusorisk verkan där realismen drivits till sin spets.

Mønsted föddes på danska Jylland och visade stor konstnärlig talang redan vid unga år. Vid Peder Severin Krøyers målarskola blev den unge eleven mycket inspirerad och influerad av lärarens magiska tolkningar av ljus och luft.

Mønsted gjorde många utlandsresor under sitt liv, bland annat till Frankrike, Italien, Schweiz, Algeriet, Norge och Grekland. Under de perioder han var hemma i Danmark bodde Mønsted i Fredensborg på norra Själland, där han avled 1941. Redan under sin livstid slog han igenom hos publiken både hemma i Danmark och utomlands och hans popularitet har hållit i sig fram till våra dagar.

Mønsteds målningar från 1890-talet anses vara hans bästa och i detta soldränkta och prunkande vårlandskap, från 1897, har han valt skildra stillheten i naturen. Möjligen är motivet taget vid Esrum sjö i Fredensborg. Två unga flickor har satt sig till ro vid den storslagna trädstammen och på det spegelblanka vattnet precis bredvid dem ligger en eka förtöjd. Flickorna har precis plockat ett fång vitsippor och binder dem till buketter. Målningen framhåller Mønsteds förkärlek för friluftsmåleriet, med betoningen på den fria luften, det klara ljuset och den rena färgen. Konstnären skildrar en idyllisk tillvaro, där motivets skönhet sätts i främsta rummet. Hela målningen andas vårens fräschör och friskhet.

330

2018-12-05