Olof Sager-Nelson, Afton

Olof Sager-Nelson, Afton
Olof Sager-Nelson, Afton
Olof Sager-Nelson, Afton
Olof Sager-Nelson, Afton
Olof Sager-Nelson, Afton
Olof Sager-Nelson, Afton
Olof Sager-Nelson, Afton
Olof Sager-Nelson, Afton

Klubbat för:

110000 SEK

Utropspris

150 000-175 000 SEK

OLOF SAGER-NELSON
1868-1896
Afton
Signerad och daterad Olof Nelson 1891. Olja på duk, 45 x 30 cm.

PROVENIENS:
Banktjänsteman Erik Hellström, Stockholm

LITTERATUR
Axel Gauffin: Olof Sager-Nelson, SAK publ. LIII, Stockholm 1945, avbildad och omnämnd på sidan 122

"I Afton utgöres förgrunden av åkrar genomskurna av en väg, som löper inåt bakgrundens ängsmark. Mot horisontens mörka skogssilhuett lyser solnedgångshimmeln i blekt rött, guldgult och svagt opal med insatser av mörkare moln."

270

2018-12-05