Natalia Goncharova, Porträtt av Nina Hamnett

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

NATALIA GONCHAROVA
Ryssland 1881-1962
Porträtt av Nina Hamnett
Signerad. Blyerts på papper, 41 x 25 cm

PROVENIENS:
Natalia Gontcharova Exhibition, 11 juni - 8 augusti 1997. Julian Barran Ltd, 42 Old Bond Street, London
Inköpt i samband med utställningen och därefter i privat ägo

LITTERATUR:
Natalia Gontcharova Exhibition, 11 juni - 8 augusti 1997, utställningskatalog, Julian Barran Ltd, 42 Old Bond Street, London. Katalognr. 38

EXPERTIS:
Ivan Samarine, Russian Art Consultancy

Nina Hamnett (1890-1956) var en walesisk författare och konstnär, känd i London och Paris som 'Queen of Bohemia'.

352

2018-12-05