Mynt- och medaljskåp, tidig rokoko

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

100 000-150 000 SEK

MYNT- och MEDALJSKÅP, högklassigt stockholmsarbete i tidig rokoko, Johan Hugo Fürlohs art, stomme av ek och furu, fanerat med valnöt, beslag av brons, benställning med svängda ben och sarger, fronten med låda, tvådelat skåp med bärhandtag på kortsidorna, dörrar med fält och fiskbensformade ådrar, beslag i form av hängande medaljonger med lagerkvistar, inredning av fyra lösa hyllor, ryggen med kassetterade fyllningar, målat inventarienummer i svart 33, ristad märkning C XIV Johan Gustaf, nyckel medföljer, höjd 228, 147 x 56 cm, skador, kompletteringar, lådans förstycke något omarbetat samt dess beslag ej ursprungliga, spår av fothylsor

PROVENIENS:
Enligt uppgift inköpt i Stockholm under 1900-talets början, därefter i arv till nuvarande ägare

LITTERATUR:
Göran Alm & Rebecka Millhagen, red.: Drottningholms slott, band I, Stockholm 2004, sidan 350, jämför skåp för Lovisa Ulrikas samlingar
Kristina Kvastad: Dolt i kabinett - Lovisa Ulrikas mynt- medaljskåp från Drottningholm, Stockholm 2004

87

2018-12-05