Louis Testelin, tillskriven, Porträtt av fältherre

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

LOUIS TESTELIN
Frankrike 1615-1665, tillskriven
Porträtt av man i rustning, tidigare känd som Jean Louis de Nogaret de La Valette, duc d´Épernon (1554-1642) - knäbild
Olja på duk, 127,5 x 103 cm.
Ett porträtt som föreställer hertigen av Épernon i samma pose, tillskriven Louis Testelin, kan jämföras med det aktuella porträttet (olja på duk 143 x 115 cm), vilket såldes i Bordeaux 25 november 1999 (Maître Christian Jean dit Cazeau).

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Wedevågs Bruk, Bergslagen, Västmanland

Wedevågs Bruk etablerades redan på 1500-talet och blev snabbt en viktig industri i Sverige och här tillverkades bland annat vapen, men verksamheten hade även smedja, smältugnar för järn och tegelbruk. På 1700-talet var bruket väldigt lönsamt och samtidigt Sveriges största vapenexportör.

368

2018-12-05