Ljuskrona från Heby

Ljuskrona från Heby
Ljuskrona från Heby
Ljuskrona från Heby
Ljuskrona från Heby
Ljuskrona från Heby
Ljuskrona från Heby
Ljuskrona från Heby
Ljuskrona från Heby
Ljuskrona från Heby
Ljuskrona från Heby
Ljuskrona från Heby
Ljuskrona från Heby
Ljuskrona från Heby
Ljuskrona från Heby
Ljuskrona från Heby
Ljuskrona från Heby

Klubbat för:

90000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

LJUSKRONA, 1700-talets slut, för åtta ljus, stomme i järn, brännförgylld brons och mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, knappar och ovaler, åttapassig form, pagodformat krön, övre och nedre ringen med dekor av à la greque, doserade kedjor, kronringen med genombrutna sarger med akantusblad och rundlar, urnformade ljuspipor med lösa manschetter, faunmaskaroner, avslutande korgbotten, höjd 120, diameter 80 cm, ställvis slitage, nagg, smärre kompletteringar, enstaka kedjor saknas

PROVENIENS:
Friherre Carl Otto Mörner af Morlanda (1781-1868) gift med Sofia Emeritia af Wetterstedt (1785-1831)
deras dotterson Johan Oscar Theodor von Engeström (1844-1938)
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare
Heby, Gåsinge och Dillnäs socken, Södermanlands län

LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Södermanland, del I, Malmö 1968, sidan 220f, avbildad i förmaket på Heby
Susanna Scherman: Svenska lanthus, Stockholm 2010, sidan 130, avbildad i förmaket på Heby

60

2018-12-05