Konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarger med akantus, astragalstav samt fascesknippen, bevingad grip, märkt med rödkrita Telin samt Eke[...] möjligen avseende Eric Telin (bildhuggare i Stockholm omnämnd 1805) portoroimiterad fotplatta, skiva av scagliola, höjd 83, 96,5 x 48 cm, smärre dekorskador och retuscher, torrsprickor, skivan lagad, nagg

9

2018-12-05