Kerman, antik ca 1900

Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900
Kerman, antik ca 1900

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

KERMAN, antik ca 1900, mönster med fåglar, blommor och blad i medaljonger och bårder med kartuscher, ca 549 x 670 cm, blekta partier, lagningar, flera hårt slitna partier, avklippta fransar med senare påsytt linneband på kortsidorna.

PROVENIENS:
Herrgården i Montclair, New Jersey byggdes av Julius Forstmann (1871-1939) och hans familj på 1930-talet. De hade emigrerat från Tyskland och tog det tyskgrundade familjeföretaget till Amerika och nådde där stor framgång genom att bygga en textilfabrik i Passaic NJ i början av 1900-talet, senare The Forstmann Woolen Co.
Det exklusiva huset med tennisbana och pool och inredning av högsta kvalité planerades till sonen Curt E. Forstmann. På uppdrag av Julius Forstmann reste arkitekten till slott och herresäten i England och Tyskland för att finna inspiration till huset och även samla inredning och i samband med denna resa köptes denna stora Kermanmatta. Den pittoreska huvudbyggnaden i tudor-stil med burspråk och medeltida detaljer kom att bli en av de mest exklusiva byggnaderna i detta gröna och charmiga område i Montclair, en förort till New York City i USA.

Kermanmattan ingick i köpet då familjen Dodo och Edward Swanson köpte Julius Forstmanns exklusiva hus på 1950-talet och har sedan gått vidare i arv till nuvarande ägare.

LITTERATUR:
I Andrew Wanders bok från 2014, Stately Homes of Montclair finns bild på Julius Forstmanns hus och inredning och i hans living room finns den stora antika persiska Kermanmattan.
196 Upper Mountain Avenue, Montclair NJ

Friedrich Sarre och Hermann Trenkwald, Alt-Orientalische Teppiche, utgiven av Österreichischen Museum für Kunst und Industrie, Wien Leipzig 1928, Zweiter band, jämför bild (Tafel) 17.

Kerman är namnet på både provinsen och den gamla staden i södra Iran, vilken var den största persiska staden utmed den södra handelsvägen till Indien. Redan under medeltiden tillverkades mattor vilket uppmärksammades av den kände upptäcksresande Marco Polo, men dess storhetstid var under Shah Abbas regeringstid på 1500-talet då mattor av mycket hög kvalité knöts här. I slutet av 1800-talet fick hantverket åter ett uppsving och de persiska mattorna från Kerman ansågs vara några av de finaste på grund av sin ullkvalité och sina vackra mönsterkombinationer. Rosor förekommer ofta som ornament i mattorna, vilket beror på rosenodlingarna som finns i denna annars ofruktbara ökenprovins. Mönsterkombinationerna på mattorna är ofta fintecknade och detaljrika med floral design och mönstertecknarna har i generationer visat sin skicklighet med anor från de traditionella miniatyrmålarna.

102

2018-12-05