Kandelabrar, stockholmsarbeten i empire

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, stockholmsarbeten i empire, för vardera tre ljus, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig fotplatta med runt postament, reliefdekor av klassicerande urnor, räfflad pelare på bas med växtornamentik, krönande klot med uppsvängda ljusarmar, klotformade ljuspipor med roulettedekor, lösa manschetter, höjd 46,5 cm, smärre slitage

69

2018-12-05