Kandelabrar, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg

Klubbat för:

48000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

KANDELABRAR, ett par snarlika, högklassiga arbeten, sannolikt tillverkade i S:t Petersburg, Alexander I, Andrei Schreibers art, för vardera fyra ljus, konverterbara till ljusstakar, matterad och polerad brännförgylld brons, foten med palmettdekor mot pikerad botten, slät pelare med palmetthölstrad bas, krönande ljuspipa med lotusblad, avtagbar kandelaber med urnformad mitt, utsvängda bladhölstrade armar med droppskålar, raka ljuspipor med tinnar, lösa manschetter, höjd 45 cm, obetydligt slitage, en manschett med gjutdefekt, något avvikande dimensioner

71

2018-12-05