John Bauer, Madonnan ger spelmannen sin ena sko

Klubbat för:

920000 SEK

Utropspris

400 000-500 000 SEK

JOHN BAUER
1882-1918
Madonnan ger spelmannen sin ena sko
Signerad och daterad John Bauer 1915. Akvarell, blyerts, täckvitt på papper, 27 x 28,5 cm

PROVENIENS
Bukowskis Internationella höstauktion, 2004, katalognr 13

LITTERATUR
Bland tomtar och troll, 1915, Emil Linders saga "Spelmannen, som fick madonnans guldsko", sidan 69
Harald Schiller: John Bauer. Sagotecknaren, SAK, 1935, omnämnd sidan 146

"Han såg den heliga jungfrun böja sig ned och taga av sig den ena skon, som hon med ett hult leende räckte honom"

285

2018-12-05