Johan Krouthén, Marstrand - Tåudden

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JOHAN KROUTHÉN
1858-1932
Marstrand - Tåudden i kvällssol med seglare vid horisonten
Signerad och daterad Johan Krouthén 1924. Olja på duk, 33 x 50,5 cm

Brev från konstnären angående målningen medföljer, daterat den 14 januari 1925.

290

2018-12-05