Johan Ericson, Torg i Concarneau

Klubbat för:

120000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

JOHAN ERICSON
1849-1925
Torg i Concarneau
Signerad och daterad Joh. Ericson 82. Olja på duk, 58 x 91 cm.

Somrarna 1880-1882 tillbringade Johan Ericson i staden Concarneau i Bretagne, ostronfiskarnas lilla stad. Platsen har blivit känd för den konstnärskoloni som uppstod vid denna tid, starkt förbunden med byn Pont-Aven belägen ett par mil därifrån. Johan Ericson var den förste skandinav som slog sig ned i Concarneau, men följdes snart av andra, bland andra Helene Schjerfbeck och Nils Kreuger. Han skildrade lokalbefolkningen i deras sysslor såväl i staden som dess omgivningar och kom där att utföra några av sina mest betydelsefulla målningar.

"Beröringen med den franska pleinairismen medförde en starkare betoning av det atmosfäriska, luft- och ljusstudiet. Motiven blir mer omväxlande, touchen friare och handlaget lättare." (Viggo Loos, Friluftmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885, 1945)

Auktionens målning visar stadens befolkning "les concarnois" i samspråk på torget "La place du marché". I samlingarna på Nationalmuseum finns en mindre version av den aktuella målningen (NM 6705). En målning som säkerligen är en skiss utförd ett par år tidigare.

309

2018-12-05