Jan Wyck, Engelsk kronhjortsjakt

Klubbat för:

95000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

JAN WYCK
Holland, 1640-1702
Engelsk kronhjortsjakt
Signerad J Wyck. Olja på duk, 65,5 x 89 cm

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Johan Mannerheim (1868-1934), Grensholms slott i Östergötland, vidare i arv till dottern Annika Mannerheim Seefried, vidare i arv till nuvarande ägare.
Johan Mannerheim var bror till marskalken Gustaf Mannerheim (1867-1951).

Målningen kan jämföras med det omfattande landskapet med en kronhjortsjakt (olja på duk 76,2 x 102,9 cm) signerad och såld på Sotheby´s New York, 24.01.2002, nr 225.
Bördig från Haarlem reste Jan Wyck till England med sin far Thomas i början av 1670-talet. Wyck reste mycket i hela England och Skottland och utförde detaljerade skisser av London och dess omgivning, Bristol och Oxford. Dessa ritningar användes som grund för målningarna av eleganta jaktpartier och kronhjortsjakter för vilka Wyck uppnådde stor berömmelse och framgång. John Wooton var en elev av Jan Wyck och en målning som vår visar det inflytande Wyck hade på sports- och landskapsmålningar i 1700-talets England.

354

2018-12-05