Hans Ole Brasen, Solen skinner i Naboens Gaard

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

HANS OLE BRASEN
Danmark 1849-1930
Solen skinner i Naboens Gaard
Signerad och daterad H. Brasen 1902. Olja på duk, 85 x 92 cm.

UTSTÄLLD
Foraars Udstillingen (=Vårutställningen), Charlottenborg Slot, Köpenhamn 1903, katalognr 65

Motivet är taget från en dikt av H. C. Andersen, publicerad ursprungligen under titeln "Skizze efter Naturen" i april 1830 i tidningen "Lesøfrugter". Det var bokförlaget och utgivaren Adolph Frederik Elmquist från Århus, som från 1818 till 1840 publicerade denna tidning med underhållande läsning, främst av utländskt ursprung, Dikten har nummer 1570 i H. C. Andersens verkregister. Dikten tonsattes 1916 av Carl Nielsen.

"Solen skinner i Naboens Gaard, Husene ere saa lave,
Gaarden har Plads til en Møding kun og en trealens Have.
Haven er i sin egen Maneer, den har slet ingen Gange,
Men den eier een Stikkelsbær-Busk, der er saa god, som saa mange!
Mutter i Dag har næstendeels skjult baade Møding og Have,
Thi sine Sengklæder, paa et Stillads, har hun i Solen, den brave!
Ungerne sole sig ogsaa lidt, ligge paa Dyne og Pude,
Hver har i Haanden et Smørrebrød, som de fortære derude,
Smørret smelter i Solens Brand, -- Søvnen over dem daler -
Gaardhanen stikker sit Hoved frem, bryster sig stolt og galer"

320

2018-12-05