Hans Fredrik Gude, Interlaken, Schweiz

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

HANS FREDRIK GUDE
Norge 1825-1903
Interlaken, Blick auf die Jungfrau, Schweiz
Monogramsignerad HFG daterad Interlaken Aug. 51. Olja på pannå, 34,5 x 49,5 cm.
På baksidan påskrift "Nachlass Hans Gude" (konstnärens kvarlåtenskap)

PROVENIENS
Major Gösta Landby (1881-1917), Kungsportsavenyn 18, Göteborg

LITTERATUR:
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Bokkonst, Göteborg 1942, omnämnd sidan 90, samling 63

325

2018-12-05