Hanna Pauli, Porträtt Klas Fåhreus

Klubbat för:

24000 SEK

15 000-20 000 SEK

HANNA PAULI
1864-1940
Porträtt av Klas Fåhraeus, studie till målningen Vännerna
Signerad och daterad Hanna Pauli 1904. Olja på duk fäst på pannå, 55 x 43 cm.

Orignalverket "Vännerna" hänger på Nationalmuseum, där denna förlaga finns i sitt slutgiltiga utförande. En ytterligare förlaga hänger på Ellen Keys "Strand", där bland annat hon själv är avporträtterad.

294

2018-12-05