Gunnar Hallström, Vinterlandskap med snödriva

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

GUNNAR HALLSTRÖM
1875-1943
Vinterlandskap med snödriva i månsken
Signerad Gunnar Hallström. Kol och akvarell på papper lagd på papp-pannå, 57 x 38 cm.
Utförd omkring 1902. Bronserad originalram.

PROVENIENS
Friherre Gustaf Adolf Klingspor (1882-1964), Stora Sundby

Gunnar Hallströms tidiga verk uppmärksammades nyligen på utställningen Symbolism och dekadens - ett nordiskt perspektiv på Prins Eugens Waldemarsudde 2017.

Hallström studerade vid Konstakademien 1893-1897 och var stipendiat i Paris 1906-1907. Åren 1910-1912 var han föreståndare och lärare vid Valands konstskola i Göteborg. 1912, troligtvis inspirerad av sin bror, den kända arkeologen Gustaf Hallström, bosatte sig Hallström med familj på Björkö i Mälaren, som inhyste den gamla handelsplatsen Birka, där han mer och mer kom att engagera sig i bevarandet av öns gamla kultur- och odlingslandskap. Inför hotet om en förestående exploatering, bland annat för sommarhusbebyggelse, lyckades han tillsammans med brodern driva igenom att delar av ön inköptes av staten åren 1912-1914. Dessa inköp kompletterades senare av Vitterhetsakademien så att större delen av fornminnesområdet på ön fredades. Vården av ön sköttes - och sköts alltjämt - av Riksantikvarieämbetet och Gunnar Hallström kom att verka som tillsyningsman på ön fram till början av 1930-talet då hans vision för ett naturligt bevarande av Björkö mer och mer kom att ifrågasättas. Hallströms arbete på Björkö kom att innebära att han mer eller mindre bröt med konstvärlden i stort - även långt efter att mer modernistiska strömningar blivit norm fortsatte han att måla i nationalromantisk stil. Hallström signerade ofta sina verk med en svastika, en vanligt förekommande symbol i fornnordisk kultur.

Hallström erhöll 1910 uppdraget att dekorera antropologen och forskningsresanden Eric von Rosens jaktstuga på dennes egendom Rockelstad slott, uppförd av Ivar Tengbom. Hallström fyllde denna med fornnordiska dekorationer, bland annat svastikor. Dessa sägs ha inspirerat de tyska nationalsocialisternas partisymbol genom Herman Göring som genom sitt gifte med von Rosens svägerska Carin von Kantzow flera gånger besökte Rockelstad. Eric von Rosen använde sig likt Hallström av svastikan som personlig symbol. 1918 skänkte han ett flygplan till det nyligen självständiga Finland för att visa sitt stöd till den vita sidan i inbördeskriget prydd med en svastika som därefter blev det finska flygvapnets symbol.

282

2018-12-05