Greta Gerell, Jardin du Luxembourg - Paris

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

60 000-70 000 SEK

GRETA GERELL
1898-1982
Jardin du Luxembourg - Paris
Signerad och daterad Gerell Paris -37. Olja på duk, 39,5 x 46 cm

Frankrike blev Greta Gerells andra hemland. Till Paris kom hon första gången 1920 för studier och återvände sedan gång på gång i längre perioder för att måla. Motiven hittade hon på kaféer som Café de Flore i Saint-Germain-des-Prés, i Paris lummiga parker som i detta fall Jardin du Luxembourg eller längs Seine.

Gerell själv var en uppskattad konstnär av samtiden och gjorde succé med sina utställningar hemma i Sverige och Paris. Trots att hon sålde bra lät hon sig inte stressas. Hennes egna ord är tänkvärda i vår tid när prestationskraven ständigt skruvas upp och tid blivit en bristvara:

"Jäkt är oförenligt med konstnärligt skapande. En konstnär kan inte leva med klockan i hand, ha bråttom. Det konstnärliga skapandets atmosfär är tidlösheten."

271

2018-12-05