Gerda Roosval-Kallstenius, Dominospel

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

GERDA ROOSVAL-KALLSTENIUS
1864-1939
Dominospel
Signerad och daterad Gerda Roosval Kallstenius 12 (otydligt). Olja på duk, 130,5 x 120,5 cm.

Gerda Roosval-Kallstenius studerade vid Konstakademien 1885-91 och fortsatte de tre följande åren sin utbildning i Frankrike och Italien. 1889 tilldelades hon hertigliga medaljen och 1890-91 uppbar hon det Ribbingska stipendiet vid akademin. 1891 gifte hon sig med konstnären och professorn Gottfrid Kallstenius. Roosval ägnade sig gärna åt naturstudier i det uppvaknande friluftsmåleriets anda. En vistelse i början av 1890-talet i det på konsttraditioner rika Grez-sur-Loing i Frankrike hade givit henne bestående intryck, men hon målade även figurmotiv, dekorativa kompositioner och porträtt. Dock kom hennes senare produktion att domineras av porträtt. Hennes måleri kännetecknas av mycket gott valörsinne och säker formkänsla.

Sitt första framträdande gjorde hon på en samlingsutställning på Valand i Göteborg 1891. Fem år senare deltog hon i en utställning i Berlin. När den nybildade Föreningen Svenska Konstnärinnor hade sin första utställning vid Konstakademien 1911 deltog hon med bland annat helfigursporträttet Min syster. Samma år ställde hon ut i Lund med Konstföreningen för södra Sverige, 1914 på Baltiska utställningen i Malmö och 1922 på utställningen av Smålandskonstnärer i samband med hantverks- och industriutställningen i Nässjö. På utställningen av 1880- och 90-talskonst på Liljevalchs konsthall i Stockholm 1931 visade hon bl.a Vår i Paris som inköptes av Nationalmuseum. Hon finns även representerad på Linköpings museum samt på Kalmar konstmuseum med ett självporträtt i olja från 1914.

272

2018-12-05