Ferdinand Fagerlin, Rökande gossar

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

FERDINAND FAGERLIN
1825-1907
Rökande gossar
Signerad och daterad Düsseldorf 1863. Olja på duk 71 x 86 cm.

LITTERATUR:
Jfr. Axel Gauffin: Ferdinand Fagerlin, Stockholm 1910, jämför liknande målning från 1862 avbildad sidan 73, i samlingarna på Nationalmuseum.

"Rökande gossar blev den första frukten av de holländska studierna, den målades två gånger och det ena exemplaret kom som bekant till Nationalmuseum. Det är det äldsta arbete av Fagerlin, när de ´coutureska´ inflytelserna ha mognat och satt frukt."

312

2018-12-05