Fällbord, av Jacob Sjölin

Fällbord, av Jacob Sjölin
Fällbord, av Jacob Sjölin
Fällbord, av Jacob Sjölin
Fällbord, av Jacob Sjölin
Fällbord, av Jacob Sjölin
Fällbord, av Jacob Sjölin
Fällbord, av Jacob Sjölin
Fällbord, av Jacob Sjölin
Fällbord, av Jacob Sjölin
Fällbord, av Jacob Sjölin
Fällbord, av Jacob Sjölin
Fällbord, av Jacob Sjölin
Fällbord, av Jacob Sjölin
Fällbord, av Jacob Sjölin
Fällbord, av Jacob Sjölin
Fällbord, av Jacob Sjölin

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), ett par snarlika fällbord, gustavianska av stockholmskvalitet, stämpelsignerade JAC: SJÖLIN. KÖPING OCH KONGSÖR: N:o 619 respektive 995., samt ena med Köpings hallstämpel, skivor fanerade med alrot, uppvikt kant, svärtat pelarfot med tripodformade fötter, höjd 71,5, diameter 44 cm, smärre lagningar

32

2018-12-05