Choker orientaliska pärlor

Choker orientaliska pärlor
Choker orientaliska pärlor
Choker orientaliska pärlor
Choker orientaliska pärlor
Choker orientaliska pärlor
Choker orientaliska pärlor

Klubbat för:

18000 SEK

Schätzwert

18 000-20 000 SEK

Beschreibung

CHOKER, 1800-talets andra hälft, 7 rader med barocka orientaliska pärlor ca 2,5-4,5 mm, skiftande färgnyanser från silvervitt till överton i gult, 3 dekordelar med vardera 7 gammalslipade diamanter totalt ca 1,00 ct, lås och diamantmonteringar i 18 k guld och silver, längd 30 cm, pärlor med skador, slitage och sprickor

252

2018-12-05