Carl Wilhelmson, Kaj med fartyg

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

CARL WILHELMSON
1866-1928
Kaj med fartyg
Signerad C. Wilhelmson. Olja på pannå, 35 x 24,5 cm
Utförd sannolikt omkring 1920

PROVENIENS
Bröllopsgåva 1929 av kollegor på Sahlgrenska sjukhuset.
Beijers auktioner, katalognr 37, höstauktion 1989, katalognummer 478

278

2018-12-05