Carl Larsson, Vår-Rim

Carl Larsson, Vår-Rim
Carl Larsson, Vår-Rim
Carl Larsson, Vår-Rim
Carl Larsson, Vår-Rim

Klubbat för:

20000 SEK

30 000-40 000 SEK

CARL LARSSON
1853-1919
Vår-Rim
Signerad C.L. Akvarell och tusch på papper, 31,5 x 29 cm
Utförd 1891-1893

LITTERATUR
Elias Sehlstedt: Sånger och visor, Albert Bonniers förlag 1893, avbildad i färg sidan 145
Ulwa Neergaard: Carl Larsson - signerat med pensel och penna, Stockholm 1999, del II, nr 527 i verkförteckningen, del I, jämför med illustrationer avbildade på sidan 148-149

Förlaga till en av illustrationerna i Elias Sehlstedts Sånger och Visor, utgivna av Carl Snoilsky 1893. I augusti hade Carl Larsson lyft 5000 kronor för Sehlstedt-bilder. Ett 20-tal ställdes ut på Konstnärsförbundets utställning i Köpenhamn hösten 1892.

O! hvad kip, o! hvad pip
Uti skog, uti dal,
Uti björk, uti al!
Det är klang i hvar knopp,
En fiol i hvar topp.
Trast och siska har höjt
Hvar sin piccola-flöjt:
Och i granens karkas
Kuttrar orren sin bas.
Det är vår, det är vår!
I hvar åder det slår
Blott försoning och frid:
Det är kärlekens tid.
På hvar gungande gren,
Se, hur sött liten-en
Spetsar näpet sin mund
Med en ann´ i förbund.
O! hvad pip,o! hvad kip!
Och en kyss, det är allt:
Ingen lysnings-anstalt,
Ingen bakelse-fest,
Ingen punsch, ingen prest.
Det är bröllop på stund,
Uti samma sekund,
Som man kysser på mund.
Ingen högvördig man
Nånsin klandra det kan:
»Det går an. det går an!»
O, du herrliga vår!
Ingenting öfvergår
Din förtrollande kraft.
Sodavatten och saft,
Punsch och kosteligt vin
Och likör superfin

264

2018-12-05