Carl Larsson, Porträtt av Pauline Åkerlund

Klubbat för:

250000 SEK

Utropspris

250 000-300 000 SEK

CARL LARSSON
1853-1919
Porträtt av Pauline Åkerlund - studie till Skolungdomens Korum 1900
Signerad med dedikation 'Med hjertligt tack' C.L. 1899. Tusch, blyerts och akvarell, 64 x 43 cm.
Pauline (Pollan) Åkerlund (1857-1908) var hustru till konstnären Johan Åkerlund (1856-1902) och mor till professorn vid Karolinska Sjukhuset Åke Åkerlund (1887-1958)

PROVENIENS
Gåva från konstnären till Pauline Åkerlund, née Neumüller
Tidigare i professor Åke Åkerlunds samling, Göteborg
därefter i arv fram till 2001
Privat samling

UTSTÄLLD
Carl Larsson utställningen, Konstnärshuset, Stockholm 1906
Carl Larsson minnesutställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1920, katalognr 138

LITTERATUR
Ulwa Neergaard: Carl Larsson - signerat med pensel och penna, Stockholm 1999, del II, katalognr 869

277

2018-12-05