Byrå, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

35000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med alrot, amarant och valnöt, bukig form, inläggningar av friser och fält, sidorna med rombmotiv, brännförgyllda beslag av brons, naturalistiskt formade draghandtag, nyckelskyltar med bevingade drakar, skiva med dubbel kälning av kalksten med brokigt mönster, nyckel medföljer, höjd 82, 92 x 50 cm, smärre lagningar

65

2018-12-05