Bordslystrar, Louis XVI

Bordslystrar, Louis XVI
Bordslystrar, Louis XVI
Bordslystrar, Louis XVI
Bordslystrar, Louis XVI
Bordslystrar, Louis XVI
Bordslystrar, Louis XVI
Bordslystrar, Louis XVI
Bordslystrar, Louis XVI
Bordslystrar, Louis XVI
Bordslystrar, Louis XVI
Bordslystrar, Louis XVI
Bordslystrar, Louis XVI

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

BORDSLYSTRAR, ett par, Louis XVI, för vardera fyra ljus, brännförgyllda monteringar av brons, sockel av vit marmor och bleu turquin, ljusringen med dekor av à la greque, uppsvängda ljusarmar, genombrutna droppskålar, behängd med olikslipade prismor i form av ovaler och piggar samt pärlor, krönt av plym och månskära, höjd 84,5, diameter 41,5 cm, smärre kompletteringar och lagningar

68

2018-12-05