Biblioteksbord, Karl Johan, av Johan Anders Udbye

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

JOHAN ANDERS UDBYE (ämbetsmästare i Stockholm 1816-1845), biblioteksbord, stockholmsarbete i Karl Johan, kallstämplat J.A. Udbye, ovalt, fanerat med mahogny, sargen med två lådor, nyckelskyltar av pressad mässing, svängda ben med skulpterade och förgyllda tassfötter, fotplatta med hjultrissor av mässing, nyckel medföljer, höjd 78, 158,5 x 91 cm, smärre fanérskador, skivan riktad

42

2018-12-05