Axel Petersson, Döderhultarn, Dragspelare

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN
1868-1925
Dragspelare
Skulptur bestående av sittande dragspelare. Spelemannen stämpelsignerad samt signerad Axel Petersson. Snidat och delvis bemålat trä, höjd 25 cm.

PROVENIENS
Gåva av skulptören till ´kärestan´ Esther
därefter i arv till hennes syster Elin Stenborg
därefter i arv inom familjen Stenborg fram till idag

Skulpturerna lämnade Sverige på 1960-talet med familjen Stenborg som installerade sig i Venezuela, där samlingen funnits fram till idag

296

2018-12-05