Axel Petersson, Döderhultarn, Danspar

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN
1868-1925
Danspar
Skulptur, bestående av ett dansande par. Stämpelsignerad Axel Petersson Döderhultarn Oskarshamn. Snidat och delvis bemålat trä, höjd 25 cm.

Konstnären trakterade själv handklaver, ett litet s.k. "magdeburgerspel", och han har tydligen med intresse studerat dansande par. Den tungt svängande, gungande och guppiga rytmen är väl fångad.

PROVENIENS
Gåva av skulptören till ´kärestan´ Esther
därefter i arv till hennes syster Elin Stenborg
därefter i arv inom familjen Stenborg fram till idag

Skulpturerna lämnade Sverige på 1960-talet med familjen Stenborg som installerade sig i Venezuela, där samlingen funnits fram till idag

295

2018-12-05