Armlänstolar, sengustavianska, av Ephraim Ståhl

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) ett par armlänstolar, sengustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerade ES, träskuren dekor, uppsvängd rygg, sarger med bladstav, sabelformade fram- och bakben, bemålade i vitt med underliggande färg i pärlgrått, sitthöjd 42 cm, främre fotavslut med äldre förstärkningar

PROVENIENS:
Stora Nyckelviken, Nacka socken, Stockholms län

7

2018-12-05