Anshelm Schultzberg, Kvällslandskap från Skurusund

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

ANSHELM SCHULTZBERG
1862-1945
Kvällslandskap från Skurusundet med vallpojke och getter
Signerad och daterad A. Schultzberg 84. Olja på fasad pannå, 55 x 40 cm.
Samtida förgylld och ornamenterad ram

Hösten 1884 förlade Anshelm Schultzberg sina friluftsstudier till Skurusundet. Inga målningar av Schultzberg därifrån är tidigare kända, endast en skissbok (Otto G. Carlsund, Anshelm Schultzberg. En studie, 1937, s. 50). Vyn är tagen mot nordväst från Östervik mot Lännersta. Ön i fonden är Mårtens holme, en av två öar i Skurusundet. Den nedgående solens strålar illuminerar tallkronorna och den övre delen av det stora klippblocket. Förgrunden på målningen med dess detaljrikedom av blommor och växter och strån och kvistar kors och tvärs, för osökt tankarna till Bruno Liljefors måleri från samma tid.

År 1885 målade Schultzberg "Barn i trädgården", hans genombrottsmålning, vilken ställdes ut på akademiens vårutställning. Bland de som såg duken befann sig de från Paris nyligen hemkomna konstnärerna Ernst Josephson, Carl Larsson och Richard Bergh, kärntruppen bland de blivande opponenterna. De ansåg att tavlan borde belönas med kunglig medalj, Det var dock inte möjligt eftersom Schultzberg fortfarande befann sig på akademiens lägre avdelning (antiken), Indignationen häröver blev ett litet bidrag till allt det, som oppositionen hade att andraga mot förhållandena vid akademien.

Skurusundet är ett sund i Stockholms skärgård i Nacka kommun. Sundet löper i nord-sydlig riktning mellan Sicklaön och Ormingelandet och utgör gräns mellan Södermanland och Uppland. Sundet blev en viktig farled från södra skärgården in mot Mälaren när den gamla farleden genom Stubbsund under medeltiden grundades upp av landhöjningen. Under 1800-talet uppmärksammades Skurusundet som en särskilt naturskön plats med ett "sceneri som i sin vildhet påminner om Schweiz". Många eftertraktade att få bygga sommarvillor vid Skurusundets stränder. Konstnärer attraherades av platsens skönhet. Redan 1868 utförde Josefina Holmlund ett vidsträckt panoramalandskap därifrån (Nacka Kommun) (fig. 1)

Utmed sundets ofta ganska branta klippor ligger på västra sidan Skuru och östra sidan Talludden, Lilla Björknäs samt Björknäs vackra sommarhus från slutet av 1800-talet med mycket snickarglädje, s. k. grosshandlarvillor. Fram till mitten av 1920-talet kunde dessa endast nås med passagerarångbåtar som regelbundet trafikerade en stor mängd bryggor efter Skurusundet.

Den amerikanske ambassadören William Thomas, stationerad i Sverige 1889-94 samt 1898-1905, älskade Sverige och Stockholms skärgård. Han beskrev år 1891 Skurusundet med följande ord:

"En norsk fjord i miniatyr är Skurusundet. Där sundet blir bredare, och där det finns dalar och markremsor, kantas sundet av villor, omgivna av vackra promenader, planteringar, fontäner och alltid en hög vit flaggstång, ståendes framför huset, i centrum av en rund gräsmatta, omgiven av en grusad gångväg. Här hissas alltid flaggan på söndagar och helgdagar, och när en hedrad gäst är på besök."

292

2018-12-05