Anders Zorn, Veronica Heiss

Anders Zorn, Veronica Heiss
Anders Zorn, Veronica Heiss
Anders Zorn, Veronica Heiss
Anders Zorn, Veronica Heiss
Anders Zorn, Veronica Heiss
Anders Zorn, Veronica Heiss
Anders Zorn, Veronica Heiss
Anders Zorn, Veronica Heiss

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

ANDERS ZORN
1860-1920
Porträtt av fru Veronica Heiss med hårsmycke och halsband av koraller - bröstbild
Signerad Zorn. Akvarell på papper, oval, 49,5 x 38,5 cm.
Utförd 1883

PROVENIENS
Fru Veronica Heiss, född Reiner (1841-1927)
därefter i arv till dottern Laura Hartmann, född Heiss
Bukowski Auktioner, Stockholm 1957, katalognr 291

LITTERATUR
Gerda Boëthius: Zorn - Tecknaren - Målaren - Etsaren - Skulptören, Stockholm 1949, katalogiserad under år 1883 sidan 539 samt omnämnd sidan 134 med följande text:

"Han hade nu flera beställningar och utförde akvarellporträtt bl.a. av Frans Heiss och Veronica Heiss. Det är vackra akvareller, där han visar sin säkerhet att måla svart och han har på ett utomordentligt sätt karakteriserat den myndige bryggmästaren. Fru Veronicas porträtt är koloristiskt rikt. Hennes blus är krappröd och hon har ett klarrött korallband i sitt mörkbruna hår."

Tack till Håkan Knutsby på Zornmuseet för hjälp med katalogiseringen av detta verk

280

2018-12-05