Ampel, tillskriven Ivan Ivanovich Dippner

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

IVAN IVANOVICH DIPPNER (bronsgjutare verksam i S:t Petersburg omkring 1810-1840) tillskriven, ampel, högklassigt arbete, S:t Petersburg, Alexander I, för åtta ljus, brännförgylld brons, takfäste med palmettdekor, ljusring med genombruten dekor av sammanflätad hästskoornamentik och blommor, kanten med sittande putto och festonger, uppsvängda ljusarmar av växtornamentik, fleuronger och stjärnor, droppskålar och lösa manschetter, botten med blått glas, höjd 80, diameter 80 cm, smärre lagningar, dekorförluster och slitage, enstaka kompletteringar, senare kedjor, tre manschetter saknas, ursprungligen med slipad glasskål och mittstam

LITTERATUR:
Igor Sychev: Russian Bronze, Moskva 2003, jämför snarlik ampel i Tsarskoe Selo av Ivan Ivanovich Dippner

12

2018-12-05