Ampel, stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

85000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

AMPEL, stockholmsarbete i empire, för sex ljus, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons och mässing, koniskt takfäste med genombruten dekor och avslutande pinjekotte, lejonmaskaroner med kedjefästen, lamphus i form av romersk oljelampa, ljusringen med dekor av ugglor och emblem av svanar, ljusarmar i form av bevingade fabeldjur, ljuspipor med rostrastävar, lösa manschetter, botten med växtornamentik och avslutande knopp, höjd 94, diameter 50 cm, obetydligt slitage, en ljuspipa med bristning, fabeldjuren senare förgyllda

LITTERATUR:
Elsebeth Welander-Berggren: Antikt, Stockholm 1989, sidan 60f jämför kandelaber tillverkad i S:t Petersburg
Jan von Gerber: Förgyllda bronser under empire, Västerås 1991, sidan 44f jämför lampetter för gas tillverkade för bryggarmästare Brandelius i form av bevingade fabeldjur, sidan 46f, jämför ampel tillverkad i Stockholm med dekor av ananas

13

2018-12-05