Vävd tapet, Flandern, omkring 1700

Klubbat för:

65000 SEK

Arviointi

80 000-100 000 SEK

Kuvaus

VÄVD TAPET, Flandern, omkring 1700, s k verdure med polykromt landskap med fåglar, träd, blommor och i fonden slottsbyggnader, bård med akantusblad och blommor, gobelängteknik i ull med silkesinslag, höjd 272 cm, bredd 479 cm, restaurerad, smärre bristningar, delvis uppfodrad på bomullsväv, blekt, senare lisièrer

PROVENIENS:
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR:
Heinrich Göbel, Wandteppiche, del I, Die Niederlande, Leipzig 1923, band II, jämför vävd tapet från Oudenaarde, Flandern, 1700-talets början, plansch 457 och vävd tapet och verdure från Oudenaarde, Flandern från 1700-talets först hälft, plansch 458.

116

Päivämäärä:

2018-06-05