Tom Wesselmann, Study for Banner

Klubbat för:

740000 SEK

Utropspris

500 000-600 000 SEK

TOM WESSELMANN
USA 1931-2004
Study for Banner
Signerad och daterad Wesselmann 67. Gouache på papper, 38 x 51 cm.

PROVENIENS
Galerie Bonnier, Genève, No A1518
Galerie Van de Loo, München
Galerie Aronowitsch, Stockholm

Tom Wesselmann anses vara en av de stora amerikanska popkonstnärerna tillsammans med Roy Lichtenstein och Andy Warhol. Mest känd är han för sviten "Great American Nude" som han utförde under 1960-talet. I en dröm uppmanades han att använda "rött, vitt och blått" och bestämde sig för att måla nakenakter i denna patriotiska palett, ibland kombinerat med färger med militär överton såsom khaki och guld.

De vibrerande färgerna och stiliserade poserna i dessa nakenakter för tankarna till Matisses odalisker. Den enda ansiktsdetaljen, den fylliga munnen, är en direkt referens till de Kooning som på 1950-talet applicerade munnar från cigarettreklam på sina dukar. Wesselmann blandade traditionella influenser med en kommersiell estetik och i verket "Study for Banner" från 1967 känns flera av hans mest karaktäristiska element igen med frukter, blommor och stjärnan med den yppiga kvinnan i en sensuell pose, böljande som en amerikansk flagga.

96

2018-06-05