Regentlängd 1700-tal Lennartsnäs

Klubbat för:

105000 SEK

100 000-125 000 SEK

REGENTLÄNGD, 10 delar, Sverige 1700-tal, omfattar samtliga regenter från Gustav Vasa till Karl XII, olja på duk, infattade i samtida svärtade och bronserade ramar, vardera cirka 53 x 42, inklusive ramar cirka 59 x 48 cm, ställvisa duklagningar och retuscher, ramar med färgbortfall

PROVENIENS:
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 344f, omnämnda och delvis avbildade i interiör från Förstugan på Lennartsnäs slott

110

2018-06-05