Ragnar Sandberg, På båtbryggan i blåst

Klubbat för:

57000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

RAGNAR SANDBERG
1902-1972
På båtbryggan i blåst
Signerad och daterad RS 37. Olja på duk fäst på kartong av papp, 26 x 31 cm.
Utförd 1937

PROVENIENS
August Heyman (1880-1960), Göteborg
därefter i arv fram till nuvarande ägare

LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Bokkonst, Göteborg 1942, omnämnd sidan 139, samling 162

66

2018-06-05