Philip von Schantz, Vita vinbär

Klubbat för:

110000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

PHILIP VON SCHANTZ
1928-1998
Vita vinbär
Signerad och daterad PvS -82. Olja på duk, 60 x 73 cm.

PROVENIENS
Generalkonsul Bengt Friedman, New York, senare ambassadör i Buenos Aires.

Enligt medföljande brev från Generalkonsul Bengt Friedman och hans maka Märta, till konstnären och professorn von Schantz, önskar paret en målning för residenset i Buenos Aires, "vilken skulle vara uppfriskande och stimulerande att vila ögonen på i detta land, fjärran från Sverige".

49

2018-06-05