Philip von Schantz, Trygghetsfaktor

Klubbat för:

Osåld

300 000-400 000 SEK

PHILIP VON SCHANTZ
1928-1998
Trygghetsfaktor
Signerad och daterad PvS -70. Olja på duk, 116 x 89 cm

LITTERATUR:
Philip von Schantz, Fiskens tecken, Uddevalla 1997, målningen avbildad på sidan 142.
Allan Ellenius, Philip von Schantz, Still Lifes, Trelleborg 1991, "Security Factor", jämför med målningen
avbildad på sidan 7.
Nils-Göran Hökby, Philip von Schantz - Inte bara bär, Stockholm 1993, jämför med målningen avbildad på sidan 41.

52

2018-06-05