Paul César Helleu, Fumeur assis dans un fauteuil

Klubbat för:

50000 SEK

60 000-80 000 SEK

PAUL CÉSAR HELLEU
Frankrike 1859-1927
Fumeur assis dans un fauteuil - Octave Mirbeau
Pastell och svartkrita på papper fäst på pannå av papp, 40 x 56 cm.
Signaturen säkerligen senare

PROVENIENS
Birger Lundquist (1910-1952) arbetade på DN 1932-1952 och var på reportage i Paris 1946 med sin bläckpenna och tecknade för DN fredsförhandlingarna.
Enligt familjetraditionen inköpt i Paris 1946 under den pågående Fredskonferensen organiserad av FN som Ljungquist bevakade.

Äktheten bekräftad av Frédérique de Watrigant, ordförande i Les Amis de Paul-César Helleu, Paris
Octave Mirbeau, född 16 februari 1848 i Trévières, (departementet Calvados, Normandie, Frankrike), död 16 februari 1917 i Paris, var en fransk författare, journalist, publicist, konstkritiker, anarkist och dramatiker.
Mirbeau skrev dessutom i populär form om de anarkistiska idéerna (Combats politiques, Contes cruels, L´Affaire Dreyfus). Han är också en stor pamflettskrivare och ställde sitt geni till alla förtrycktas förfogande. Därtill författade han pamfletter. Dreyfusanhängaren Mirbeau betalade ur egen ficka Émile Zolas böter för J´accuse och just Zola ser i honom "den som gav sitt hjärta för de fattiga och nödlidande i den här världen". Hans ställning till publiken var länge ytterst osäker och kritiken alltid delad i häftiga angripare och ivriga beundrare.

Som konstkritiker är han begåvad med säker smak. Med stor klarsynthet - och en sorts föraning lovsjunger han Claude Monet, Camille Pissarro, Vincent Van Gogh, Auguste Rodin, Camille Claudel och Aristide Maillol.

86

2018-06-05