Parkurnor, 1800-talets tredje kvartal

Klubbat för:

100000 SEK

150 000-175 000 SEK

PARKURNOR, ett par, England 1800-talets tredje kvartal, tillskrivna Handyside & Co, London & Derby, efter Borghese-vasen, mynningen med dekor av äggstav, midjan med romerskt figursceneri, uppsvängda hänklar med maskaroner, botten med växtornamentik, svärtat gjutjärn, postament av komposit med dekor av rullverk och maskaroner, signerade och daterade CN 1914, urnornas höjd 77, diameter 60, total höjd 199,5 cm, en urna med lagning vid mynningen, postament med sprickor, förstärkningar och smärre lagningar

Andrew Handyside tog 1848 över sin farbrors välrenommerade gjuteri, Britannia Foundry, som startades 1820. Redan efter tre år hade företaget expanderat och på den första världsutställningen, i London 1851, visades ett stort urval av klassiska trädgårdsornament. Borghese-vasen var en av de mest kvalitativa parkurnor som tillverkades av Handyside & Co. Modellen finns illustrerad som nummer 3A i 1874 års katalog från företaget. Sammanlagt gjordes två kataloger och den första i samband med världsutställningen 1851.

Förlagan för gjutjärnstillverkningen under 1800-talets andra hälft var Borghese-vasen, en skulpterad vas i marmor från Penteli i norra Aten. Vasen, som har en höjd på 172 cm och diameter om 135 cm, utfördes under andra halvan av första århundradet före Kristus för export till det romerska riket. 1566 återupptäcktes vasen i den romerska historikern Sallust trädgård, belägen i nordvästra delen av Rom. Samma år förvärvades den antika trädgårdsurnan av familjen Borghese och flyttades till Villa Borghese, där den återfanns till 1808 då kejsar Napoleon köpte urnan från sin svåger Camillo Borghese. 1811 visades den upp för första gången på Louvren, där den fortfarande kan beskådas i Daru galleriet. Från mitten av 1600-talet till slutet av 1800-talet var Medici- och Borghesevaserna de mest beundrade av alla antika modeller.

126

2018-06-05