Olle Olsson Hagalund, Hagalundsflicka

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

OLLE OLSSON HAGALUND
1904-1972
Hagalundsflicka
Signerad Olle Olsson Hagalund. Olja på pannå, 51 x 43 cm (inklusive ram)
Utförd på 1960-talet
Med av konstnären utförd och bemålad ram

UTSTÄLLD
Olle Olsson Hagalund - minnesutställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1973, katalognr 283

"Om jag målar en människa vill jag inte ha modellen stående eller sittande i någon arrangerad pose, utan helst omärkligt smyga mig på henne ". Orden är förstås Olle Olssons. Han var sensualist, men inte av det förfarna slaget. Eric Wennerholm skriver om målaren: "Jag har en gång hört honom med förälskade, nästan tårskymda ögon beskriva en kvinna. ´Hon är, förstår du, som en liten sparv, en liten rörande varelse som väcker ömhet´, och så kupade han händerna, liksom beskyddande ".

De kvinnliga modellerna kan vara oåtkomliga som mannekänger och madonnor eller söta och troskyldiga som sagoprinsessor, men de är alltid fulla av koketteri och raffinement. Och visst finns väl här något litet poserande hos den aktuella hagalundsflickan.

38

2018-06-05