Lena Cronqvist, Flickor, katt och barnvagn

Klubbat för:

410000 SEK

Utropspris

250 000-300 000 SEK

LENA CRONQVIST
född 1938
Flickor, katt och barnvagn
Signerad och daterad Lena Cronqvist 1991. Tempera och olja på duk, 150 x 100 cm.

PROVENIENS
Galleri Lars Bohman, Stockholm

UTSTÄLLD
Liljevalchs konsthall, Stockholm, 2013-2014

LITTERATUR
Lena Cronqvist, Målningar 1964-1994, Galleri Lars Bohman, avbildad på helsida sidan 165

55

2018-06-05