Jacob Björk, tillskrivna, Porträtt, ett par

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

JAKOB BJÖRK
1726-1793, tillskrivna
Porträtt av greve Gustaf Adolf Gyllenborg (1743-1789) iklädd blå rock och vit väst med trikorn under vänster arm och hans maka Petronella Hultman (1748-1783) iklädd blombeströdd vit klänning med blå schal - 1 par midjebilder efter pasteller av Gustaf Lundberg
Olja på duk, 65 x 53 cm respektive. (2)
Samtida förgyllda och bronserade ramar i rokoko

Registrerade i Svenska porträttarkivet (SPA) 1919:915 och 1919:947

PROVENIENS
Familjen Ihre, Ekebyhov, Ekerö, Uppland

LITTERATUR
Albin Roosval: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, ny följd, Uppland 1920, avbildade sidan 82 i den Gröna salongen
Sixten Strömbom: Index över svenska porträtt 1500-1750 i svenska porträttarkivets samlingar, Vol. I, 1939, omnämnd sidan 331 och 400

72

2018-06-05