Isaac Grünewald, Den gröna lyftkranen

Klubbat för:

110000 SEK

100 000-125 000 SEK

ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
Stockholmsmotiv - den gröna lyftkranen
Signerad Grünewald. Gouache på papper, 65 x 50 cm.
Utförd säkerligen i mitten av 1930-talet

Motivet är från ateljévåningen på Katarinavägen med utsikt över Skeppsholmen.

41

2018-06-05