Imi Knoebel, Untitled

Imi Knoebel, Untitled
Imi Knoebel, Untitled
Imi Knoebel, Untitled
Imi Knoebel, Untitled

Klubbat för:

190000 SEK

150 000-200 000 SEK

IMI KNOEBEL
Tyskland, född 1940
Untitled
signerad och daterad IMI 75-87. Akryl på lamellträ, 55 x 58 x 6,5 cm

PROVENIENS
Galerie Nordenhake, Stockholm

Från 1964 till 1971 studerade Imi Knoebel för Joseph Beuys på Kunstakademie Düsseldorf tillsammans med Blinky Palermo, Jörg Immendorff och Katharina Sieverding. I kölvattnet av två världskrig, årtionden av uppdelning, kollaps och förnyelse, var dessa unga tyska konstnärer präglade av en historia av ideologisk konflikt. Joseph Beuys var centralgestalten i detta nya konstnärliga klimat och han utmanade det tyska romantiska arvet med sin politiska- och poetiskt laddade konst. När Knoebel som 24-åring började studera på konstakademien delade Beuys upp sina klasser i två rum. De mer traditionellt orienterade målarna och skulptörerna arbetade i rum 18, medan Imi Knoebel hamnade tillsammans med mer radikalt präglade konstnärer i rum 19. I detta rum, som numera är legendariskt, utvecklade Knoebel ett reducerat formellt språk som påminner om den vid tidpunkten parallellt framväxande amerikanska minimalismen.
Genom att driva sitt måleri mot en nollpunkt frångick Knoebel centrala traditioner inom tysk konst och han utvecklade istället ett radikalt, minimalistiskt uttryck. Han lyfte fram Kazimir Malevich avgörande verk "Black Square on a White Ground" till ett konceptuellt fundament och med sina radikala rumsliga installationer utvecklade han viktiga principer som fortfarande fungerar som inspiration för dagens installationskonstnärer.

109

2018-06-05