Gösta Adrian-Nilsson, Kvinna med lampa

Klubbat för:

160000 SEK

Arviointi

200 000-250 000 SEK

Kuvaus

GÖSTA ADRIAN-NILSSON
1884-1965
Kvinna med lampa
Signerad och daterad GA-N 27. Olja på duk, 74 x 50 cm.

PROVENIENS
August Heyman (1880-1960), Göteborg
därefter i arv fram till nuvarande ägare

LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Bokkonst, Göteborg 1942, omnämnd sidan 138, samling 162
Jan Torsten Ahlstrand och Kent Belenius m.fl.: GAN - Gösta Adrian-Nilsson - perioden 1914-1932, Mjellby Konstgård, utställningskatalog 2002, jämför med målning avbildad i katalogen på sid 7 (Kvinna med lampa - Den visa jungfrun, 1928)

61

Päivämäärä:

2018-06-05